HALAL KVALITET – PARADIGMA ''HALAL VE TAJJIB'' KONCEPTA
DOI:
https://doi.org/10.52535/27441695.2012.5.39-65Ključne riječi:
koncept, halal, haram, tajjib/tajjibat, habais, islamska doktrina, islamska ekonomija, islamska misao, institucionalizacija islama, univerzalne vrijednostiSažetak
Institucionalizacija islama je jedan vid razumijevanja i savremene praktične interpretacije islama gdje se neosporne, univerzalne vrijednosti islamskog koncepta življenja nude društvu kao opća univerzalna vrijednost. Islamska ekonomija, islamsko bankarstvo i halal kvaliteta su samo vidovi te institucionalizacije i dokazi da je moguće da zaživi zbog svoje univerzalnosti i vrijednosti kao dio sistema i poretka u bilo kojem društvu i bilo kojoj zemlji. Halal kvaliteta se gradi na doktrinarnoj paradigmi halala kao univerzalnih dobara - ,,tajjibat”, koji su nasuprot ,,habaisa” ili svega onoga što oponira univerzalnom dobru. Ovaj koncept ima ambivalentnu, doktrinarnu paradigmu:
1. U mnogobrojnim tradicionalnim tekstovima prikaza halala kao tajjibat,
2. Uzvišeni Allah se obraća raznovrsnim adresatima sa kojima korespondira logikom zdravog razuma i pameti, a ne samo doktrinarnim pristupom i normom obaveze ili zabrane.
Eksplikacija paradigme ''halal ve tajjib'' koncepta dali smo kroz mnogobrojne tradicionalne tekstove islama.
Downloads
Objavljeno
Način citiranja
Broj časopisa
Rubrika
License
Copyright (c) 2012 Zbornik radova Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.